Центральний державний архів зарубіжної україніки

 
УкраїнськаРосійськаАнглійська
Верховна Рада України
Президент України
Кабінет Міністрів України
Державна архівна служба України
Міністерство Закордонних Справ
Головне управління державної служби України
Український інститут по проектуванню засобів та споруд звязку
Методичні рекомендації з питань запобігання та вре
 
До складу документів ЦДАЗУ, що підлягають постійному державному зберіганню, входять оригінали і/або копії таких документів, що були в різні історичні періоди вивезені за кордон чи створені за кордоном, але відбивають події історії України в її сучасних кордонах, або є історико-культурним надбанням зарубіжного українства, які на законних підставах надійшли у власність України і внесені до Національного архівного фонду (у т. ч. зібрання архівних документів або складові частини архівів і бібліотек, фонди/колекції особистого походження, історичні документи, літературні рукописи, автографи, фотографії, рукописні книги, колекції, копії документів дипломатичних місій тощо).
Серед перших надходжень ЦДАЗУ - колекція документів, що надійшла від Ольги Андрич-Порохівської (Румунія) за сприяння МЗС України. У колекції представлені листи, поштові картки і фотографії (оригінали та копії) про життя і діяльність Глави Надзвичайної дипломатичної місії УНР у Румунії Костянтина Мацієвича, представника Міністерства оборони України у Кишиневі Павла Мамчури, Дмитра Івашина-Геродота (у період життя у Румунії у 1918-1944 роки), Ілька Гаврилюка (у період життя у Румунії у 1918-1960 роки), спогади (копії) про життя та діяльність Голови Комітету ім. Симона Петлюри у Румунії полковника Гната Порохівського у період його життя у Румунії (1921-1944 роки), фото (оригінал) Ольги Кобилянської у колі близьких людей (1929 року).
Знаковою подією для ЦДАЗУ стало надходження на початку квітня 2008 року колекції документів із Словаччини, що висвітлюють життя та діяльність української еміграції у Чехословаччині у міжвоєнний та воєнний періоди. Колекцію цінних документів на постійне зберігання до архіву передало Генеральне консульство України у Пряшеві (Словаччина).
Вагому частину колекції становлять періодичні видання (газети, журнали, часописи, бюлетені) та книги відомих українських письменників, листування. Зокрема, серед переданих документів є кореспонденція, друковані видання та рукописи українського мовознавця Агенора Артимовича, відомого українського бібліографа Петра Зленка, українських поетів і прозаїків Леоніда Мосендза, Богдана Лепкого, Василя Гренджі-Донського, актора Миколи Садовського та багатьох інших. В колекції відклалися також рукописи українських прозаїків та поетів радянської доби, зокрема Ігоря Калинця, Надії Кир'ян, Михайла Саченка, Василя Рубана; книги українських письменників з автографами авторів (зокрема, Олеся Гончара).
Певну цінність для дослідників становлять також різноманітні друковані видання латиною, англійською, німецькою, польською, чеською, французькою мовами, зокрема збірка поезій Байрона англійською мовою, до якої входить і поема "Мазепа" (Лейпциг, 1842 рік); кольоровий ескіз емблеми ОУН із стилізованим тризубом, запроектованим Робертом Лісовським, карти України та інші карти, видані у Відні у 1875 році; фотографії, плакати та листівки кінця ХIХ та початку XX століття.
Українська громада в екзилі не стояла осторонь подій, що відбувалися в Україні, а виховувала у своїх дітей любов до України, її історії та національної ідеї. Це відображено у численних часописах, що видавалися за власний кошт дитячими притулками, школами, гімназіями, створеними спеціально для дітей українських емігрантів у Чехословаччині. Зокрема, у словацькій колекції зберігається дитячий часопис "Наша Україна", друге число якого присвячено найбільш гострій темі того часу - темі голоду на Україні у 1932-1933 роки.
 
 
100-річчя архівної справи
Звернення ЦДАЗУ
Анонси
Соціальні мережі
Відеохостинг
ЗМІ про нас

Публікації про Голодомор у діаспорних виданнях опублікував на виставці архів зарубіжної україніки // "Музейний простір" – 25.11.2018 Докладніше

 

"Нація, що вистояла ціною життя" до 85-х роковин голодомору в Україні // "Урядовий кур`єр" – 24.11.2018 Докладніше

 

Лихолоб Н. Ні забуття, ні прощення! // "Націоналістичний портал" – 21.11.2018 Докладніше

 
     
Головна | Корисні посилання | ЗМІ про нас | Анонси | Мапа веб-сайту | Обговорення змін до Конституції України щодо децентралізації влади | 10-річчя ЦДАЗУ
Copyright © 2018 - Центральний державний архів зарубіжної україніки. Всі права застережені.