Центральний державний архів зарубіжної україніки

   
УкраїнськаРосійськаАнглійська
     
Верховна Рада України
Президент України
Кабінет Міністрів України
Державна архівна служба України
Міністерство Закордонних Справ
Головне управління державної служби України
Український інститут по проектуванню засобів та споруд звязку
Методичні рекомендації з питань запобігання та вре
 
Середа, 12 жовтня 2016, 16:27

До ЦДАЗУ надійшли в дар документи від родини Петра та Ольги Матули – відомих українських громадсько-політичних і релігійних діячів у США.

Серед переданих документів – архів Фонду допомоги Україні, створеного при Сестрицтві парафії УПЦ Св. Ап. Андрія Первозванного (метрополія Вашингтону, США) у 1989 р., координатором якого 27 років поспіль є п. Ольга Матула. Документи висвітлюють різносторонню діяльність Сестрицтва та Фонду, спрямовану на допомогу сиротам, хворим, чорнобильським переселенцям в Україні, церковним громадам, сільським школам і бібліотекам, виплату стипендій студентам тощо. Останнім часом Фонд допомоги Україні активно підтримує військових АТО, ранених, осиротілі родини та переселенців, які були змушені виїхати з Донбасу та Криму.

Надзвичайний інтерес для дослідників української діаспори становлять також документи з приватного архіву родини Петра та Ольги Матули, у т. ч. особисті документи батьків п. Ольги Матули – св. п. Варвари та Василя Дібертів, відомих в українській діаспорі громадсько-політичних діячів. Зокрема, передані документи (посвідки, грамоти, спогади, рукописи, свідчення про Голодомор в Україні та ін.) висвітлюють життя та діяльність св. п. Варвари Діберт, яка була свідком і учасником Визвольних змагань 1917–1921 рр., належала до сотні «Вільне Козацтво», пережила Великий Голод в Україні, примусову працю в Німеччині в роки Другої світової війни та скитання по таборах для переселенців у повоєнній Німеччині, еміграцію в США, де довгі роки учителювала в парафіяльній школі при церкві Св. Вознесіння в Ньюарку, штат Нью-Джерсі, а потім школі українознавства у Вашингтоні, активно публікувалася у журналах «Наша школа», «Українське православне слово», «Віра» на педагогічні теми тощо.

Свідчення Варвари Діберт у Конгресі США та у Міжнародному суді ООН в Гаазі (1987 р.) щодо визнання Голодомору в Україні геноцидом увійшло до посібника «Genocide in Ukraine 1932–1933 – Curriculum and Resource Guide for Educators», видане заходами УККА для учнів середніх публічних шкіл штатів Нью-Йорк і Нью-Джерсі.

Колектив архіву дякує родині Петра і Ольги Матули за передачу такого цінного дару та має надію на подальшу плідну співпрацю.

Фоторепортаж

 
 
     
Головна | Корисні посилання | ЗМІ про нас | Анонси | Мапа веб-сайту | Обговорення змін до Конституції України щодо децентралізації влади | 10-річчя ЦДАЗУ
Copyright © 2018 - Центральний державний архів зарубіжної україніки. Всі права застережені.