Центральний державний архів зарубіжної україніки

   
УкраїнськаРосійськаАнглійська
     
Верховна Рада України
Президент України
Кабінет Міністрів України
Державна архівна служба України
Міністерство Закордонних Справ
Головне управління державної служби України
Український інститут по проектуванню засобів та споруд звязку
Методичні рекомендації з питань запобігання та вре
 

Про виставку «У спільній боротьбі»


5 травня 2016 р. у Київському міському будинку учителя (м. Київ, вул. Володимирська, 57) відбулося відкриття виставкового проекту «У спільній боротьбі», присвяченого українцям, які служили у складі радянської та союзницьких армій під час Другої світової війни. Виставка підготовлена Центральним державним архівом зарубіжної україніки спільно з Національним музеєм історії України у Другій світовій війні.


Виставку відкрила директор архіву, кандидат історичних наук І. М. Мага. У заході взяли участь генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні І. П. Ковальчук, декан історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор історичних наук, професор  І. К. Патриляк, завідувач відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАН України, доктор історичних наук, професор О. Є. Лисенко. Виставку відвідали представники Міністерства юстиції України, Управління освіти Шевченківського району м. Києва, центральних державних архівів, музеїв,  викладачі та студенти історичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка, вчителі та учні київських шкіл і гімназій, ветерани Другої світової, Афганської воєн, представники засобів масової інформації.


Невідомі широкому загалу документи містять інформацію про участь українців у лавах радянської армії, збройних сил Канади, США та Франції у бойових діях, що проходили у Великій Британії, Франції, Німеччині, Італії, Польщі, Австрії, Чехословаччині, Угорщині, Болгарії, Румунії, Литві, Латвії тощо. Окрім широкої географії військових дій, у яких брали участь українці, документи виставки інформують також про реакцію українців закордоння на початок війни та їх готовність добровільно вступати у військо, про високий професійний рівень українських вояків союзницьких армій та їх участь у підпіллі.


Експоновані документи розкривають долі цілих українських родин, сини та доньки яких вступили у боротьбу із нацизмом і фашизмом. Значний внесок у перемогу в Другій світовій війні зробило українське жіноцтво, що проявило особливий героїзм як у складі радянської армії, так і армій союзників. Окрім цього, репрезентовані на виставці документальні джерела висвітлюють участь української громади Канади у численних акціях допомоги, організованих на підтримку канадських вояків українського походження.


Особливу увагу зосереджено на документах, які красномовно свідчать про бойові успіхи та нагородження українських воїнів держав-переможниць. Окремий блок експозиції розкриває й трагічну сторону подій Другої світової війни – втрати серед українських вояків, які мужньо стояли у боротьбі з ворогом.


Представлені на виставці документи розповідають про героїчні долі українців на тлі трагічних воєнних баталій і формують образ «українського воїна – з душею Шевченка, з кров’ю Мазепи, з серцем Лесі Українки…», готового віддати життя заради своєї Батьківщини. Адже боротьба з ворогом у складі армій держав-союзників була для українців водночас і боротьбою за Україну.


Вхід вільний. Виставка триватиме до 20 травня 2016 р.

 
 
     
Головна | Корисні посилання | ЗМІ про нас | Анонси | Мапа веб-сайту | Обговорення змін до Конституції України щодо децентралізації влади | 10-річчя ЦДАЗУ
Copyright © 2018 - Центральний державний архів зарубіжної україніки. Всі права застережені.