Центральний державний архів зарубіжної україніки

   
УкраїнськаРосійськаАнглійська
     
Верховна Рада України
Президент України
Кабінет Міністрів України
Державна архівна служба України
Міністерство Закордонних Справ
Головне управління державної служби України
Український інститут по проектуванню засобів та споруд звязку
Методичні рекомендації з питань запобігання та вре
 

24 квітня 2018 р. директор Центрального державного архіву зарубіжної україніки (ЦДАЗУ) Ірина Мага, заступник директора-головний зберігач фондів Ірина Казімірова, головний науковий співробітник Володимир Тихенко та провідний науковий співробітник Віра Фазлєєва взяли участь у відкритті Міжархівної документально-художньої виставки «Собор душі» до 100-річчя від дня народження Олеся Гончара та 50-річчя видання його роману «Собор», де ЦДАЗУ виступив одним із співорганізаторів цього масштабного виставкового проекту.

Урочистий захід проходив у Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтв України (ЦДАМЛМ України) за участю членів родини письменника, представників Міністерства культури України, Державної архівної служби України, Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України, Національної спілки письменників України, архівістів, митців, науковців, учнів та інших.

Важливим акцентом у експозиції є низка архівних документів, що розповідають про майже 20-річне цькування автора роману «Собор» (1968) – листи, статті, спецповідомлення управління КДБ при Раді Міністрів УРСР тощо. Адже письменник ще у всередині 60-х років виступив проти моральної деградації суспільства – нехтування народною мораллю, культурними цінностями народу, духовною єдністю поколінь.

Чільне місце на виставці займають також документи, що представляють Олеся Гончара як громадського діяча, невтомного і послідовного борця за незалежність України. Письменник був одним із перших, хто наприкінці ХХ століття підтримав Народний Рух, студентське голодування, що увійшло в історію як «Революція на граніті». Олесь Гончар брав безпосередню участь у розробці та прийнятті Закону «Про мови в Українській РСР» (1989), що юридично закріпив державний статус української мови.

Окрім того, сучасники письменника пам’ятають його як активного захисника довкілля та архітектурних скарбів України, зокрема відбудови Михайлівського Золотоверхого монастиря. До речі, знаковим є й те, що згадану виставку представлено у ЦДАМЛМ України, одним із ініціаторів створення якого став саме Олесь Гончар.

У рамках заходу також відбувся перегляд документального фільму, присвяченого письменнику, де можна було почути наживо неповторний тембр голосу та інтонацію класика.

 
 
     
Головна | Корисні посилання | ЗМІ про нас | Анонси | Мапа веб-сайту | Обговорення змін до Конституції України щодо децентралізації влади | 10-річчя ЦДАЗУ
Copyright © 2019 - Центральний державний архів зарубіжної україніки. Всі права застережені.